775

0

Porady fachowców

Don Palmer to instruktor zaawansowanych technik jazdy na drodze i torze wyścigowym. Krótko mówiąc, jest jednym z najlepszych kierowców na świecie. Jego filozofia pomoże Ci stać się bezpieczniejszym kierowcą.

 

Jeśli uważamy przepisy za wytyczne, a nie rygorystyczne rozkazy, wówczas wiemy, w jakich sytuacjach mają zastosowanie. Zawsze pozostaw sobie elastyczność wyboru najwłaściwszej reakcji na każde pojawiające się wyzwanie.

 

Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo na drodze zależy nie tylko od twojego pojazdu, ale też – a może przede wszystkim – od ciebie. Zawsze bierz pod uwagę wszystko, co dzieje się w twoim otoczeniu, rodzaj samochodu, który prowadzisz i umiejętności, które mogą przydać ci się na drodze. Zadbaj o to, by ćwiczyć swoją koncentrację i uwagę, gdy jesteś za kierownicą, a umiejętności naturalnie przyjdą ci z pomocą we właściwych momentach.

 

Kiedy na drodze spotyka nas trudna sytuacja, instynktownie pozwalamy, aby strach przejął nad nami kontrolę. Jednak jeśli będziesz pracować nad swoją pewnością siebie na drodze, logika i dobre przyzwyczajenia automatycznie przejmą kontrolę nad sytuacją, nawet w obliczu wyzwania.

 

Kiedy na drodze spotyka nas trudna sytuacja, instynktownie pozwalamy, aby strach przejął nad nami kontrolę. Jednak jeśli będziesz pracować nad swoją pewnością siebie na drodze, logika i dobre przyzwyczajenia automatycznie przejmą kontrolę nad sytuacją, nawet w obliczu wyzwania.

 

Istnieją 3 rodzaje kierowców: ci, którzy spowodowali wypadek, ci, którzy byli zaangażowani w wypadek spowodowany przez innych uczestników ruchu oraz ci, którzy nie mają wypadków. „Dobrym” kierowcą nie jest ten, komu nigdy nie zdarzył się wypadek, ale ten, kto pamięta o tym, że na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo, niezależnie od sytuacji.

 

Weź pod uwagę wszystko, co cię otacza. Nie skupiaj się jedynie na słuchaniu radia i wypatrywaniu kolejnych fotoradarów  – uważaj na potencjalne zagrożenia i bądź na nie przygotowany.

 

Lepsze obycie na drodze i zrozumienie zdarzeń, które mają na niej miejsce, pozwala dostrzegać pierwsze sygnały sytuacji, które mogą prowadzić do wypadku. Pamiętaj, że nie każda kraksa jest nieunikniona.

 

Odpowiednim miejscem do szybkiej jazdy jest tor wyścigowy. Podróżowanie w spokojnym, rozsądnym tempie, zapewni ci mnóstwo czasu i przestrzeni na reakcję, jeśli na drodze coś się wydarzy.

 

Większość kierowców nie zwraca dostatecznej uwagi na to, co dzieje się z kierownicą podczas jazdy. Jeśli zaczynasz tracić kontrolę nad pojazdem, to właśnie kierownica będzie pierwszym punktem, w którym to zauważysz, a także pierwszym miejscem, w którym możesz zareagować i zaradzić sytuacji.

 

Ostrożnie obsługuj kierownicę i hamulce. Skręcaj zdecydowanie, ale stopniowo, unikając nagłych ruchów. Wyższy poziom świadomości oznacza, że możesz zahamować wcześniej i płynniej.

 

Jeśli nie ukończysz zaawansowanego kursu jazdy, zakres twojej wiedzy i umiejętności zawsze będzie w pewnym stopniu ograniczony. Dlatego ważne jest, by być świadomym tego, co się umie jako kierowca i nie popadać w brawurę, próbując wychodzić poza bezpieczne granice swojej wiedzy.

Zostaw ocene:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))