2413

5.0

Jak jeździć ekonomicznie?

Jazda ekonomiczna

Nawet niewielkie zmiany w stylu jazdy mogą wpłynąć na oszczędność paliwa.

Zadbaj o silnik

Dobrze wyregulowany silnik to zaskakująco duże oszczędności paliwa. Wystarczą do tego proste czynności konserwacyjne i regularne serwisowanie.

 

Zabieraj ze sobą tylko to, co potrzebne

Każdy dodatkowy kilogram w bagażniku czy na tylnym siedzeniu wpływa na zużycie paliwa. Usuń z samochodu rzeczy, których nie używasz na co dzień, a które tylko zwiększają obciążenie pojazdu (np. torbę ze sprzętem sportowym, z której korzystasz raz w tygodniu).

 

Nie marnuj paliwa – wyłączaj silnik

Silnik pracujący na jałowym biegu nadal spala paliwo, a nie ma z tego realnych korzyści. Uproszczona zasada brzmi: jeśli stoisz w korku lub czekasz na kogoś dłużej niż przez 10 sekund – wyłącz silnik.

 

Wejdź na wyższy bieg

Im wyższy bieg wykorzystujesz, tym mniejsza prędkość silnika, a tym samym spalanie paliwa. Dlatego zawsze zmieniaj bieg na wyższy, jeśli nie wpływa to negatywnie na komfort jazdy.

 

Weź pod uwagę aerodynamikę

Twój samochód podczas jazdy musi pokonywać opór powietrza, dlatego jeśli jedziesz z otwartymi szybami, a także gdy na dachu masz rowery lub bagaż, spalanie może być większe. Podobnie jest z szybszą jazdą – tu również opór powietrza powoduje większe zużycie paliwa.

 

Zwróć uwagę na obciążenie akumulatora

Wszystkie układy obciążające akumulator, takie jak np. klimatyzacja, z zasady zwiększają zużycie paliwa, więc warto do ich używania podchodzić z rozwagą. Szczególnie, jeśli akumulator jest w kiepskim stanie technicznym! Dlatego regularnie sprawdzaj stan akumulatora.

 

Wybierz odpowiednią porę i trasę do jazdy

Dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, unikaj jeżdżenia w godzinach szczytu lub wybieraj trasę, która pozwoli ci na bardziej płynną jazdę. Szybko zobaczysz wymierne korzyści w zakresie zużycia paliwa

 

Miej otwarte oczy

Zwróć uwagę na to, co dzieje się na drodze i jedź tak, by optymalnie wykorzystać okoliczności. Wcześniej zwolnij przed czerwonym światłem, by uniknąć gwałtownego hamowania i w miarę możliwości nie zatrzymywać się całkowicie lub nieco przyspiesz, zanim podjedziesz pod wzniesienie. Każda, nawet najmniejsza zmiana w płynności jazdy, może przełożyć się na mniejsze zużycie paliwa.

 

Mądrze wybieraj paliwo

Dostępne paliwa nie są jednakowe. Te lepsze są spalane o wiele wydajniej, przez co zużywane jest ich mniej. Dlatego chcąc ograniczyć jego zużycie, wybieraj zawsze paliwo dobrej jakości.

 

Dopompuj koła

Odpowiednio napompowane koła nie tylko zapewniają większe bezpieczeństwo i pozwalają wydłużyć żywotność opon. Zmniejszają również tarcie, które tak jak opór powietrza, stanowi naturalną barierę do pokonania dla samochodu. A mniejsze tarcie, to mniejsze zużycie paliwa.

 

Zostaw ocene:

Ocena: 5.0/5 (1 glos(-ów))