1442

5.0

Dlaczego jestem takim nerwowym kierowcą?

Prowadzenie pojazdu wiąże się z dużą odpowiedzialnością. I naturalnie może to wywołać stres lub nerwowość wśród kierowców – zwłaszcza jeśli niedawno zdali egzamin. Jak więc radzisz sobie z lękiem podczas jazdy? 

 

Czytaj dalej, aby poznać nasze wskazówki dla zestresowanych kierowców, od upewnienia się, że Twój pojazd jest przygotowany do podróży, po korzystanie z nawigacji  i aplikacji drogowych.

 

Po pierwsze, pomocne może być ustalenie, dlaczego jesteś zdenerwowany podczas jazdy. Istnieje wiele powodów, dla których możesz być nerwowym kierowcą lub odczuwać stres podczas jazdy, z których niektóre mogą być przyczyną:

 

Początkujący kierowca– jako początkujący kierowca prawdopodobnie nie doświadczyłeś wielu różnych wrażeń z jazdy, które mogą prowadzić do stresu z powodu braku kontroli lub nieznanego.

Samotna jazda – może się zdarzyć, że odczuwasz niepokój związany z jazdą, głównie podczas samotnej jazdy. Być może jako początkujący kierowca spędziłeś dużo czasu z innymi osobami w samochodzie – więc jeśli chodzi o jazdę w pojedynkę, po prostu nie jesteś do tego przyzwyczajony.

Jazda nocą – jednym z najczęstszych powodów bycia zestresowanym kierowcą jest jazda nocą. W ciemności wszystko wygląda inaczej, a szczególnie stresująca jest jazda w nieznanych miejscach, które po zachodzie słońca mogą być słabo oświetlone.

Niepokój związany z jazdą na długich dystansach – jazda na długich dystansach najczęściej obejmujących jazdę autostradą, która może być wyzwalaczem stresu dla  kierowców. Długość tego typu odcinków może być również stresująca dla niektórych kierowców.

Jazda po wypadku – oczywiście, jeśli miałeś wypadek lub ktoś, kogo znasz, brał udział w wypadku, to wystarczy, aby  odczuwać nerwowość podczas jazdy.

8 wskazówek dla nerwowych kierowców

Więc teraz ustaliliśmy, dlaczego możesz odczuwać niepokój za kierownicą, a oto 8 najważniejszych wskazówek, jak nie być nerwowym kierowcą:

1. Przygotuj swój pojazd

Część niepokoju związanego z prowadzeniem pojazdu polega na tym, że nie masz kontroli nad wszystkim na drodze. To prawda, że ​​nie możesz kontrolować, jak szybko jadą inni kierowcy ani czy wyjeżdżają na Ciebie na rondzie. Ale to, co możesz kontrolować, to poziom bezpieczeństwa własnego pojazdu.

Sprawdź, czy opony są w dobrym stanie, zwracając uwagę na wszelkie oznaki nierównomiernego zużycia lub uszkodzenia opon . Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa opon – świadomość, że Twoje opony zadbają o Ciebie, powinna zmniejszyć Twoje obawy związane z jazdą!

Innym sposobem przygotowania pojazdu jest regularne serwisowanie samochodu . Świadomość, że Twój pojazd jest właściwie sprawdzony powinna pomóc Ci nieco się zrelaksować za kierownicą.

2. Ocenia twój stan psychiczny

Najlepszą wskazówką, jak radzić sobie z lękiem podczas jazdy, jest znajomość własnego umysłu. Kiedy jesteś zestresowany i czujesz się przytłoczony, to niekoniecznie jest najlepszy czas, aby spróbować poradzić sobie ze swoimi nerwami. Poczekaj, aż poczujesz się komfortowo i pewniej – prawdopodobnie będziesz mieć większe szanse na sukces, jeśli jesteś w spokojniejszym stanie umysłu.

3. Słuchaj muzyki

Udowodniono, że muzyka ma pozytywny wpływ na uspokajanie nerwów – dlaczego więc nie spróbować posłuchać optymistycznej muzyki podczas jazdy? Upewnij się, że poziom głośności jest umiarkowany, ponieważ nie chcesz, aby muzyka była zbyt głośna, aby Cię rozpraszać, ale wystarczające odwrócenie uwagi od niepokoju związanego z jazdą. Alternatywnie możesz posłuchać uspokajającej muzyki klasycznej, która uspokoi nerwy, ponieważ prawdopodobnie poprawi to koncentrację.

4. Walcz z nerwami w towarzystwie

Jak ustalono wcześniej, samotna jazda może być wyzwalaczem dla nerwowych kierowców. Aby móc zwalczyć niepokój związany z prowadzeniem pojazdu, spróbuj prowadzić samochód z członkiem rodziny lub przyjacielem, ponieważ rozmowa z nimi może działać w taki sam sposób, jak muzyka, ponieważ usuwa początkowy stres związany z akcją. Jednak w przypadku niektórych osób może to działać w odwrotny sposób – może się zdarzyć, że jazda z pasażerami w samochodzie może dodać kolejny poziom ciśnienia i stresu, więc jest to subiektywne do indywidualnych preferencji.

5. Jedź w znanych miejscach

Próbując walczyć ze swoimi nerwami, jeździj tylko w znanych Ci obszarach, najlepiej przy świetle dziennym. Tutaj będziesz w stanie przewidzieć, kiedy musisz skręcić w prawo; jakim zjazdem musisz skręcić na rondzie; gdzie są drogi dwujezdniowe – co oznacza, że ​​prawdopodobnie będzie mniej niespodzianek.

Oczywiście nie możesz liczyć na to, że wiesz wszystko na swojej trasie, ponieważ mogą być zmiany w organizacji ruchu lub roboty drogowe, ale przynajmniej będziesz wiedział, gdzie jesteś. Spróbuj jeździć po znanych miejscach kilka razy w tygodniu przez co najmniej 20 minut i miejmy nadzieję, że wkrótce się do tego przyzwyczaisz!

6. Użyj nawigacji satelitarnej

W dzisiejszych czasach większość nowoczesnych samochodów ma wbudowane urządzenia nawigacyjne, ale telefon powinien być umieszczony w uchwycie, kierując się za pomocą aplikacji Mapy. Możesz wiedzieć, dokąd się wybierasz, ale wizualizacja mapy dróg może pomóc Ci uspokoić nerwy! Możesz zobaczyć, co się zbliża, gdzie musisz skręcić w następnej kolejności i ile czasu pozostało Ci z podróży.

Korzystanie z aplikacji drogowych, to także świetny sposób na zachowanie kontroli nad jazdą. To nie tylko nawigacja satelitarna, ale także aplikacja informująca o ruchu drogowym – monitorująca drogi na podstawie informacji o stanie ruchu w czasie rzeczywistym. Bez niespodzianek w kolejkach lub pół godziny w korku – dzięki aplikacjom drogowym możesz zmienić trasę lub przynajmniej być przygotowanym na to, co nadejdzie!

7. Czysty samochód, czysty umysł

Podobnie jak perspektywa schludnego domu, uporządkowanego życia, jeśli Twój samochód jest pełen śmieci, może to prowadzić do stresu i mniejszej kontroli podczas jazdy. Niebezpieczne może być również nieuporządkowanie samochodu pod stopami kierowcy – śmieci mogą utknąć i utknąć pod pedałem hamulca. Warto wyczyścić również zewnętrzną część pojazdu, ponieważ jeśli stanie się zbyt brudny, może to prowadzić do problemów na drodze, takich jak brak czytelności tablic rejestracyjnych – co jest przestępstwem.

8. Wróć do podstaw

Może się zdarzyć, że nie jesteś przerywany przez jazdę nocą lub jazdę samotnie – ale to twoja technika jazdy powoduje stres. Wróć do podstaw, ponownie ucząc się i ćwicząc dobre nawyki związane z prowadzeniem pojazdu, takie jak ciągłe sprawdzanie lusterek podczas skręcania lub hamowania; zapewnienie odpowiedniej odległości między Tobą a kierowcą przed Tobą; i sygnalizowanie z dużą ilością czasu. Jeśli nadal nie masz pewności, warto odświeżyć swóją wiedzę teoretyczną, taką jak postrzeganie zagrożeń lub znaki drogowe, nawet wziąć kilka lekcji odświeżających z instruktorem jazdy.

Teraz wiesz, jak radzić sobie z niepokojem podczas jazdy, upewnij się, że Twój pojazd jest gotowy do następnej podróży. Zarezerwuj krótki lub główny serwis , upewnij się, że ciśnienie w oponach jest prawidłowe, a pojazd jest przygotowany do długich i krótkich podróży po drogach.

 

Zostaw ocene:

Ocena: 5.0/5 (2 glos(-ów))