Ośrodek Szkolenia Kierowców

Szybko, tanio, skutecznie

MINISTERSTWO O "PRZYJAZNYM" EGZAMINIE


Niewłaściwe wykonanie zadania egzaminator może potraktować jako jeden z dwóch dopuszczalnych błędów i kontynuować egzamin - tak resort infrastruktury komentuje obowiązujące od dziś rozporządzenie ws. egzaminowania.

Dotychczas podczas egzaminu państwowego na prawo jazdy, w przypadku popełnienia przez zdającego błędu (określonego w tabeli błędów w rozporządzeniu) egzaminator miał obowiązek przerwania egzaminu. (...) Od 10 listopada 2016 r.

Czytaj więcej: MINISTERSTWO O "PRZYJAZNYM" EGZAMINIE

Prawko przez telefon


Już w maju mają pojawić się pierwsze mDokumenty, czyli dostępne poprzez telefon komórkowy prawo jazdy, dowód osobisty, karta pojazdu czy polisa OC - zapowiedziało Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt ma kosztować 4,5 mln zł.

Nadchodzi przełom? Bardzo możliwe, że odchudzi on nasze portfele i to w pozytywnym sensie. Pomysły resortu mają sprawić, że nie trzeba będzie nosić przy sobie plastikowych blankietów prawa jazdy i dowodu osobistego.

Czytaj więcej: Prawko przez telefon

Mandaty z zagranicy i Krajowe Punkty Kontaktowe


W ubiegłym roku kraje UE wszczęły 320 tys. spraw o wykroczenia polskich kierowców. Głównie we Francji, w Niemczech i Austrii. Powód: bardziej restrykcyjne prawo niż w Polsce – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Oczywistą sprawą jest fakt, iż wiosną 2014 r. zaczęły działać i współpracować Krajowe Punkty Kontaktowe (KPK). Placówki wymieniają informacje o danych kierowców. Po otrzymaniu stosownej informacji policja kraju w którym zarejestrowano wykroczenie przesyła mandat.

Czytaj więcej: Mandaty z zagranicy i Krajowe Punkty Kontaktowe

“Drogówka” radzi jak jeździć zimą

Zima - nie jednemu kierowcy spędza sen z powiek. Śliska nawierzchnia spowodowana opadami śniegu lub błotem pośniegowym, czy też właściwa technika jazdy, są jednymi z wielu czynników, które wpływają na bezpieczeństwo na drogach w okresie zimowym. Dlatego Policja apeluje o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy.

Czytaj więcej: “Drogówka” radzi jak jeździć zimą

Uwaga na oszustów oferujących prawo jazdy w sieci


PWPW ostrzega: Fałszywi pośrednicy, oferujący załatwienia prawa jazdy bez egzaminu, szukają swoich ofiar w internecie. Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych udało się właśnie zablokować jedną ze stron, na której oszuści za pieniądze oferowali tego typu usługi. To wyjątkowo groźny proceder bowiem przestępcy kradną w ten sposób nie tylko pieniądze, ale też wyłudzają pełne dane osobowe ze zdjęciem i wzorem podpisu ofiary.

Strona została zablokowana niezwłocznie po jej wykryciu przez PWPW.

Czytaj więcej: Uwaga na oszustów oferujących prawo jazdy w sieci